ארומתרפיה
הארומתרפיה היא שילוב של ניחוח ("ארומה") עם טיפול בגוף, בנפש או במצב חברתי ("תרפיה"). זו אחת משיטות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית, שבה משתמשים בשמנים אתריים ובשמני בסיס. השמנים האתריים מופקים מפרחים ארומטיים, צמחי מרפא, תבלינים ועצים. השמן האתרי הוא למעשה תמצית הריח שנמצאת בצמח. הריח נמצא בבלוטה בתוך הצמח, שבתוכה ישנו נוזל, וזהו השמן האתרי. השמנים האתריים הנם נדיפים, פעילים וחודרים אל מחזור הדם. בעולם קיימים כ- 2500 סוגי שמנים, אולם משתמשים "רק" בכ- 700 מתוכם. הארומתרפיה היא שם כללי המתייחס אל המסורות השונות של שימוש בשמנים חיוניים, לעתים בצירוף שיטות טיפול נוספות מרפואה אלטרנטיבית.
 
לכל שמן אתרי ישנן מולקולות ריח בעלות השפעה ספציפית על מערכות בגוף. כל השמנים האתריים הם אנטיספטיים, חלקם אנטי-בקטריאליים, חלקם אנטי-דלקתיים וחלקם אנטי-ויראליים. ישנם שמנים המשפיעים בחיזוק מערכת החיסון וכן ישנם כאלה העוזרים ומשפיעים על מצבי רוח (בעיקר השמנים המופקים מפרי הדר).

השמנים שמשפיעים על מצב הרוח יחזקו בנוסף גם את מערכת החיסון, מפני שכאשר אדם מדוכא, מערכת החיסון שלו תהיה אף היא חלשה והוא יהיה חשוף יותר לוירוסים ולחיידקים.

השמנים האתריים הנם חומרים פעילים. באמצעות שאיפת מולקולות הריח, ניתן לאתר בבדיקות דם חלק ממרכיבי השמנים. למרות זאת, השמנים האתריים אינם נאגרים או מצטברים בגוף.
כשמניחים שמן אתרי על העור ישנה חדירה שלו למחזור הדם. שמנים אתריים יעילים יותר בהרחה ובהנחה על העור מאשר בלקיחה פנימית.

 
לא ניתן להפריד בין הגוף הפיזי לבין הגוף האתרי (זה שאינו ניתן להגדרה)– רגש, נפש, נשמה. הגוף הפיזי הוא הכלי שמכיל את הגוף האתרי. מים מנקים מים, שמן מנקה שמן, שמן אתרי מנקה גוף אתרי. השמנים האתרים יכולים לקשר בין הגוף האתרי לגוף הפיזי.
 
אופן השימוש בשמנים אתריים :
הרחה, הדפה
הנחה דרמלית – מגע, פיזור ריסוס
שימוש פנימי - טעם, ריח ומזון
קומפרסים
אמבטיות
פתילות

 
logo בניית אתרים